הקדמה
חלק חשוב בהיותנו חלק מקהילה הוא היכולת שלנו לתרום לקהילה ולזכות בתחושת משמעות. בפעילות זאת נתכנן ונבצע מיזם בקהילה שלנו, מיזם לקידום קיימות סביבתית בקהילה.
ההתנסות בפעילות יזמית תאפשר לנו גם להתנסות ולתרגל מיומנויות רבות וחשובות: העלאת רעיונות יצירתיים, תכנון פעילות מורכבת, ארגון, עמידה בלוחות זמנים עבודת צוות ועוד.
מטרות:
- התלמידים יכירו דרכים להעלאת רעיונות יצירתיים ויתנסו באחת מהן.
- התלמידים יבצעו תכנון מפורט של פרויקט מורכב הכולל משימות רבות.
- התלמידים יעבדו בצוותים כדי לבצע מיזם המשלב בין קיימות סביבתית כדרך חיים לבין התנהלות אנושית.
חשוב:
- הפעילות מותאמת להוראה בכיתה.
- חלק מהפעילויות במערך מותאמות ללמידה מרחוק (דיגיטלית).
להכין מראש:
- מחשב מחובר למקרן וקובץ המצגת.
- עותק של הקובץ מהקישור הבא https://qrgo.page.link/eiqZm בעותק שיצרתם יש להגדיר בשיתוף: כל אחד עם קישור יכול לערוך.
- הכינו קישור לעותק שיצרתם וקוד QR שלו.
- לכל הכיתה: הדפסה של נספח 6
- לכל תלמיד: הדפסה של נספח 1
- לכל זוג: הדפסה של נספח 2
- לכל קבוצה: הדפסות של נספחים 3, 4, 7 ו- שני פתקים דביקים PostIt גדולים (רצוי 10X15 ס”מ)
משך זמן
180 דקות
גיל
חט”ע
התאמה לתחומי דעת
חינוך פיננסי, כלכלה, גיאוגרפיה, ביולוגיה, מדעים
ידע מוקדם
להיבטים שונים של “פיננסי ירוק”
מושגים מרכזיים
יזמות חברתית סביבתית, כלכלה ירוקה, נחלת הכלל
מיומנויות נלמדות
העלאת רעיונות יצירתיים, תכנון פעילות מורכבת, חלוקת משימות, עמידה בלוחות זמנים ועבודת צוות
מהלך הפעילות
בפעילות הפתיחה נתנסה במשחק של העלאת רעיונות מגוונים וחשיבה “מחוץ לקופסא”. בעקבות המשחק נציג את המשימה העומדת לפנינו: בחירת רעיון למיזם לקידום קיימות סביבתית בקהילה אשר יוביל לשינוי הרגלים, חיסכון במשאבים והתייעלות תקציבית. בהמשך נתמקד בתכנון וביצוע של היוזמה.
- כל תלמיד יקבל את דף הפעילות “רעיונות מחוץ לעיגול” (נספח 1).
- על כל תלמיד לחשוב על כמה שיותר רעיונות לדברים המשלבים את העיגולים ולצייר אותם על דף הפעילות (לדוגמה: זכוכית מגדלת).
הזמן המוקצב: 5 דקות. - בתום זמן המשחק, כל תלמיד יצלם את הדף שלו וישתף (במידה ומתאים לו) את התמונה ב- whatsapp הכיתתי.
הכיתה משתתפת באתגר שניתן לכל הכיתות בתוכנית “מושג פיננסי ירוק”: עליהם לתכנן מיזם לקידום קיימות סביבתית בקהילה אשר יוביל לשינוי הרגלים, חיסכון במשאבים והתייעלות תקציבית. השלבים:
הערה: מערך הפעילות מתייחס ליוזמה כיתתית משותפת המותאמת לכ- 30 תלמידים. בכיתה גדולה בה מספר התלמידים גבוה מ- 30 מומלץ לחלק את הכיתה 2-3 קבוצות ולבצע מספר יוזמות שונות. |
יש לי רעיון… הרבה מהיוזמות בקהילה התחילו בדיוק כך – רעיון שצץ פתאום. אולי זה התחיל במחשבות שהיו לנו על איך ליזום שינוי בסביבה בה אנו חיים. אולי שיחה עם חברים, כתבה, סיפור או סרטון השראה אליו נחשפנו או תופעה בה נתקלנו בסביבת השכונה/קהילה שלנו הולידה בנו את הרעיון.
רעיונות ויוזמות יכולים להיות רבים ומגוונים, ולכם יש תפקיד מרכזי בבחירה של אותם רעיונות – יוזמות המתאימים לקהילה שלכם, אותה אתם מכירים היטב.
אתם מוזמנים לבחור באחת מהאפשרויות הבאות להעלאת רעיונות בכיתה:
א. סיור בסביבה – צאו לסיור קצר בסביבה הקרובה והתבוננו ב”משקפיים” של פיננסי ירוק על הסובב אותכם. היעזרו בשאלות המכוונות.
ב. סיעור מוחות בעזרת מפת חשיבה – סיעור וחות להעלאת רעיונות יצירתיים.
ג. רעיונות מעוררי השראה – נחשפים לרעיונות ויוזמות של אחרים ומקבלים מהם השראה.
ראו בהמשך המערך פירוט לגבי כל אחת מהאפשרויות האלו, ובחרו את האפשרות המתאימה לכיתה שלכם.
שימו לב: הקרינו מהמצגת המלווה רק את השקופיות המתאימות לאפשרות שבחרתם.
סיור בסביבה מעורר את הסקרנות הטבעית שבנו. ההתעניינות בסביבה וההתרחשויות בה, מעוררים בנו התייחסות רגשית ואף מעודדים את החשיבה היצירתית שמובילה להעלאת רעיונות חדשים ומקוריים. הסיור בקהילה ממקד את נקודת המבט במה ש’קיים’ וגם במה ש’חסר’ באופן המאפשר פיתוח של רעיונות מותאמים לקהילה בה בחרתם להתמקד.
- צאו בזוגות לסיור קצר בסביבה הקרובה והתבוננו ב”משקפיים” של פננסי ירוק על הסובב אתכם.
- היעזרו בשאלות הבאות על מנת למקד את ההתבוננות שלכם בסביבה.
- מי (הקהילה)?
- מהו אופי הסביבה?
- מה עובד היטב עבור הקהילה?
- מה לא עובד היטב?
- מה ניתן לשפר עבור הקהילה בהיבט של קיימות סביבתית כדרך חיים? למה?
- איך תקדמו מיזם לקידום קיימות סביבתית אשר יוביל לשינוי הרגלים, חיסכון במשאבים והתייעלות תקציבית בקהילה שבחרתם (מהם הרעיונות שלכם)?
- תעדו במהלך הסיור מה שראיתם בדף הפעילות “תיעוד סיור בסביבה” (נספח 2).
- בחרו 2 רעיונות להציג בפני הכיתה.
עזרים:
- לכל זוג: דף פעילות “תיעוד סיור בסביבה” (נספח 2)
סיעור מוחות הוא פעילות קבוצתית מרוכזת לגיבוש ראשוני של רעיונות יצירתיים. בשלב זה אין צורך להסכים בינתיים על רעיון אחד, אלא להעלות מספר רעיונות טובים ומעניינים מספיק.
חשוב לקיים דיון מכבד ולאפשר לכל אחד להשמיע את הרעיונות שלו ולהימנע מביקורת.
אפשר להתחיל מיד בהעלאת רעיונות בקבוצה או לאפשר זמן לחשיבה עצמית או חשיבה בזוגות לפני הצגת הרעיונות בקבוצה. סיעור מוחות באמצעות מפת חשיבה יכול לסייע בחשיבה ומיקוד של רעיונות/יוזמות.
עבודה בקבוצות
שלב ראשון
- קיימו בקבוצה דיון חופשי בו כל תלמיד יעלה רעיונות למיזם לקידום קיימות סביבתית אשר יוביל לשינוי הרגלים, חיסכון במשאבים והתייעלות תקציבית בקהילה שבחרתם.
הימנעו מלהפעיל שיפוטיות או ביקורת לגבי הרעיונות. - במהלך החשיבה על רעיונות/יוזמות, היעזרו בשאלות הבאות:
- מי (הקהילה)?
- מה (הצורך או הבעיה שתרצו לקדם או לפתור)?
- איך תקדמו מיזם המקדם קיימות סביבתית בקהילה אשר יוביל לשינוי הרגלים, חיסכון במשאבים והתייעלות תקציבית בקהילה שבחרתם? (מהם הרעיונות שלכם)?
אחד מחברי הקבוצה ירשום על דף את כל הרעיונות שיעלו.
שלב שני
- על הקבוצה לבחור 4 רעיונות מתוך הרעיונות שהעלתה בשלב הראשון ולרשום כל רעיון באחד העיגולים בדף הפעילות “”סיעור מוחות באמצעות מפת חשיבה” (נספח 3).
שלב שלישי
בשלב זה על הקבוצה לנסות ולהרחיב את 4 הרעיונות ולדייק אותם.
- חשבו על כל אחד מהרעיונות שרשמתם בעיגולים ונסו להעלות בהשראתם רעיונות נוספים: רעיונות מפורטים או ממוקדים יותר, רעיונות דומים או קשורים.
- רשמו את הרעיונות הנוספים על יד הקווים היוצאים מהעיגולים.
- בחרו 2 רעיונות להציג בפני הכיתה.
עזרים:
- לכל קבוצה: דף פעילות “סיעור מוחות באמצעות מפת חשיבה” (נספח 3)
לעיתים ניתן לקבל השראה לרעיונות מפעילויות שביצעו אנשים אחרים, באותו התחום או בתחום אחר.
- הקבוצה תקרא את המידע ותצפה בסרטונים שבקישורים בדף הפעילות.
- בהשראת הרעיונות בקישורים, חברי הקבוצה יקיימו דיון ויעלו רעיונות למיזם קהילתי המקדם קיימות סביבתית בקהילה אשר יוביל לשינוי הרגלים, חיסכון במשאבים והתייעלות תקציבית בקהילה.
- במהלך החשיבה על רעיונות/יוזמות, יש להיעזר בשאלות הבאות:
- מהו התחום של קיימות סביבתית, התנהלות צרכנית וניהול משאבים, אותו תרצו לקדם?
- מי (הקהילה בה תרצו לפעול)?
- מה ניתן לשפר עבור הקהילה שבחרתם בהיבט של קיימות סביבתית, התנהלות צרכנית וניהול משאבים?
- איך תקדמו מיזם של קיימות סביבתית, התנהלות צרכנית וניהול משאבים בקהילה שבחרתם (מהם הרעיונות שלכם)?
עבודה בקבוצות
כל קבוצה תקבל את דף פעילות “רעיונות מעוררי השראה” (נספח 4)
- תעדו בדף הפעילות את כל הרעיונות שיעלו.
- בחרו 2 רעיונות להציג בפני הכיתה.
הערה: בנספח 5 מופיע פירוט לגבי כל אחד מהרעיונות מעוררי ההשראה. מידע זה נועד עבור המורה ויכול לשמש גם לפעילות ללא מחשב או לקבוצות שצריכות פירוט נוסף של הרעיונות.
בפעילות זו נבחן את המאפיינים של הרעיונות ליוזמות שיציגו הקבוצות השונות על מנת לבחור את היוזמה בה נתמקד ואיתה נמשיך.
נבחן את הרעיונות בעזרת מודל מיוזמה LOW ליוזמה WOW, המבוסס על כלי שהוצג באתר הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות, ונקיים הצבעה לבחירת הרעיון ליוזמה הכיתתית.
- נציג מכל קבוצה ירשום על שני הפתקים הדביקים את שני הרעיונות שהקבוצה שלו בחרה להציג לכיתה (רעיון על כל פתק).
- הנציג יקריא בפני הכיתה את שני הרעיונות וידביק את הפתקים בקצה הלוח.
בקבוצות עלו רעיונות בכיוונים ותחומים שונים. חלק מהרעיונות מסובכים לביצוע, אחרים רעיונות מוכרים וכבר נעשה בהם שימוש. בנוסף, חשוב לזכור שלרוב אנו מוגבלים במשאבים העומדים לרשותינו.
נרצה לבחור רעיון חדשני ותורם וגם כזה שבאפשרותנו לבצע בזמן ותנאים שלרשותנו.
אז איך ניתן לבחור בצורה מושכלת את הרעיון המתאים לביצוע?
- ניעזר במודל מיפוי רעיונות המורכב משני צירים:
הציר האנכי – מציג עד כמה הרעיון קשה או קל לביצוע.
הציר האופקי – מציג עד כמה הרעיון חדשני או שיגרתי.
שילוב 2 הצירים יוצר 4 אזורים, אותם נסמן במילים: HOW ,NOW , LOW, ו- WOW:
- LOW- רעיון שגרתי וקשה לביצוע
- NOW – רעיון שגרתי וקל לביצוע
- HOW – רעיון חדשני וקשה לביצוע
- WOW – רעיון חדשני וקל לביצוע
- על כל קבוצה לקיים דיון קצר ולהחליט באיזה איזור נכון למקם כל אחד משני הרעיונות שהוצגו על ידם.
- נציג הקבוצה ידביק בהתאם את הפתקים של הקבוצה באזור המתאים לכל פתק.
כעת על הכיתה לבחור בהצבעה כיתתית את הרעיון שלהם לקמפיין בקהילה מתוך הרעיונות המוצגים באזור WOW. אלו הם הרעיונות שהם גם חדשניים וגם קלים (יחסית) ליישום.
הערה: אם אף רעיון לא ממוקם באזור WOW, נבקש מכל קבוצה לחפש בתוך כלל הרעיונות שעלו בקבוצה כאלה שמתאימים לדעתם ל WOW.
בשלב זה עלינו למקד את הרעיון הכיתתי שנבחר בהצבעה ולהגדיר אותו בצורה מפורטת כך שיהווה בסיס ברור לתכנון ולביצוע היוזמה שלנו.
- לאחר ההצבעה, נרשום על הלוח את הרעיון שנבחר ליוזמה הכיתתית.
- בדיון במליאה נגדיר ונרשום על הלוח: מה המטרה שלנו? מה השינוי שנרצה שיקרה בעקבות היוזמה?
- הקבוצה שהרעיון שלה נבחר, תפרט את הרעיון בדף “מיזם המקדם קיימות סביבתית בקהילה אשר יוביל לשינוי הרגלים, חיסכון במשאבים והתייעלות תקציבית בקהילה שבחרתם” (נספח 6).
- מומלץ לתלות בכיתה את הדף עם פירוט הרעיון הכיתתי. הוא יהווה בסיס לתכנון וביצוע היוזמה בהמשך.
שלב התכנון הוא שלב בעל חשיבות רבה. הוא כולל הגדרה מפורטת של כל המשימות הנדרשות על מנת לבצע את הפעילות (היוזמה), מינוי אחראים לכל משימה, קביעת לוחות זמנים, פירוט הציוד, החומרים והעזרה, הערכת תקציב והשגת מימון, פרסום מוקדם של האירוע ועוד.
תכנון מלא ומפורט יהווה בסיס טוב ויציב קיום הפעילות. שימוש ביישום שיתופי מאפשר מעקב מסודר על ביצוע המשימות.
הערה: ניתן לבצע את התכנון בצורה לא מקוונת בעזרת לוח התכנון בנספח 8.
פירוק לגורמים: הגדרה ראשונית של כל המשימות
- נרשום על הלוח את התיאור הממוקד של היוזמה אותו ניסחנו בשלב הקודם.
עבודה בקבוצות (10 דקות)
- כל קבוצה תקבל דף פעילות “מפרקים לגורמים: משימות בדרך ליוזמה בקהילה” (נספח 7).
- הקבוצה תקיים דיון אילו משימות דרושות כדי כדי לבצע את היוזמה, ותרשום אותן בפירוט בטבלה שבדף הפעילות, רצוי לפי סדר הביצוע שלהן.
- אם הניסוח של אחת המשימות ארוך, כדאי לנסות לפרק אותה הלאה לתת-המשימות המרכיבות אותה.
במליאה (15 דקות)
- נציג על הלוח את לוח תכנון היוזמה.
רצוי להשתמש בטבלה שיתופית Google Sheets.
ניתן ליצור מראש עותק מהתבנית בקישור: https://qrgo.page.link/eiqZm . - נציג מאחת הקבוצות יקריא את 4 המשימות הראשונות שרשמה הקבוצה.
המורה ירשום אותן בסדר המתאים בטבלה השיתופית. - נציגי הקבוצות האחרות יוסיפו, כל אחד בתורו, 4 משימות אותן רשמה הקבוצה שלהם.
המורה יוסיף בטבלה שורות במיקום המתאים ויוסיף את המשימות האלו. - ממשיכים כך עד שכל המשימות שרשמו הקבוצות יופיעו בטבלה השיתופית בסדר הגיוני.
- בדיון במליאה מחליטים לאיזו סוג שייכת כל משימה: ארגון, עיצוב, טכני, תקשוב או קשרים עם גורמי חוץ ופרסום.
- בטבלה השיתופית בעמודה C בוחרים מהרשימה הנפתחת (לחיצה על סימן המשולש) את סוג המשימה המתאים.
שימו לב: כל שורה תיצבע אוטומטית בצבע שונה, בהתאם לסוג המשימה שתבחרו.
תכנון מפורט של היוזמה
- הכיתה תתחלק לחמש קבוצות מומחים לפי סוגי המשימות: ארגון, עיצוב, טכני, תקשוב, קשרים ופרסום.
- כל תלמיד יבחר לאיזו קבוצה להצטרף, בהתאם לתחום העניין שלו.
עבודה בקבוצות (20 דקות)
כל אחת מקבוצות המומחים תקבל מהמד”צ/מורה את הקישור לטבלת התכנון הכיתית.
הקבוצה תפרט עבור כל אחת מהמשימות השייכות לתחום ההתמחות שלה:
- איך תתבצע המשימה
- מה נדרש לביצוע המשימה (חומרים, ציוד ו/או סיוע חיצוני)
- כמה זמן בערך ייקח להשלים את המשימה.
- מי מחברי הקבוצה אחראי/ת על ביצוע המשימה.
נקודות חשובות בשלב התכנון:
- יש לקבוע מראש תאריך או טווח תאריכים בהם תתבצע היוזמה.
- יש לתאם את התאריך עם הקהילה בה תבוצע היוזמה.
- יש להגדיר בטבלת התכנון תאריכי התחלה וסיום לכל משימה, ולוודא כי לרשותכם זמן מספיק לביצוע כל המשימות.
- פרסמו מראש את היוזמה, כך שכמה שיותר חברי קהילה יהיו שותפים בה.
- בכל השלבים, אפשר להיעזר באנשים נוספים מתוך ומחוץ לבית הספר.
- יש לבצע מראש הערכת עלות (לפי הציוד והחומרים הדרושים) ולמצוא דרך לגייס את התקציב הדרוש. יש להגדיר מי יהיה אחראי על גיוס התקציב ועל הקופה.
- חשוב לבחור בכל קבוצת מומחים “מתעד” שיצלם תמונות וסרטונים בזמן ההכנות וביצוע היוזמה.
ביצוע היוזמה
הגענו לשלב המכריע והמשמעותי – ביצוע היוזמה.
זה הזמן ליישם את כל מה שלמדנו ותכננו, כדי לתרום לקהילה ולהפגין את יכולת הארגון ועבודת הצוות שלנו.
חשוב לעקוב אחר לוח התכנון ויחד עם זאת להיות מוכנים לשינויים לא צפויים ולהתאים אליהם את הביצוע.
לוח מעקב ביצוע
מומלץ להכין לוח ויזואלי בו נרכז את כל המשימות ולוחות הזמנים. רצוי שהלוח יהיה שיתופי, דבר שיקל על התיאום בין הקבוצות.
לוחות שיתופיים לדוגמה:
לוח גאנט
מציג את המשימות על ציר זמן.
ניתן להיעזר בתבנית לוח גאנט כדוגמת התבנית בקישור: https://qrgo.page.link/nkREo
לוח טרלו Trello
זוהי מערכת מתוקשבת חינמית לניהול משימות. לכל משימה יוצרים כרטיסיה נפרדת, בה ניתן להוסיף מידע רב ולהציגו בצורות שונות.
את כרטיסיות המשימות מארגנים בעמודות, למשל:
- לביצוע, בעבודה, בוצע
- לפי קבוצות המומחים האחראיות על המשימות
קישור ליצירת חשבון Trello חינמי: https://trello.com/signup
סיקור ותיעוד היוזמה שביצענו
אל תשכחו לתעד ולפרסם את היוזמה שלכם.
- במהלך ההכנות והביצוע, צלמו תמונות וסרטונים של אנשים בקמפיין באירועים שונים.
- נסו להקליט אנשים שחוו את הקמפיין שלכם.
- כתבו פוסט המתאר את היוזמה שביצעתם, את מטרותיה ואת ההכנות.
- פרסמו את התיעוד המצולם ואת הפוסט באתר בית הספר, בתקשורת המקומית “ובאתר מושג פיננסי ירוק”.
כל הכבוד לכם!
עבדתם בצוות, הצגתם את יכולות התכנון והביצוע שלכם, תרמתם לקהילה שלכם עזרתם לה לקדם מיזם מיזם המקדם קיימות סביבתית בקהילה אשר יוביל לשינוי הרגלים, חיסכון במשאבים והתייעלות תקציבית בקהילה שבחרתם
להכין מראש
מקרן מחובר למחשב וקובץ המצגת.
מחשבים ניידים או טלפונים ניידים.